- Jesteśmy zadowoleni z takiego rozwiązania. Chcielibyśmy oczywiście, aby weszło w życie jak najszybciej i nasze ewentualne obiekcje dotyczyć mogą pewnych szczegółów towarzyszących wprowadzaniu proponowanego projektu - wskazał prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak, odnosząc się do przyjętego przez rząd projektu ustawy.
Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak krytykuje najnowszy projekt ustawy zakładającej m.in. zwiększenie zasiłku pogrzebowego. W jego ocenie to złe rozwiązanie, a zasiłek pogrzebowy powinien być co roku waloryzowany.
Nikt nie jest przygotowany na odejście bliskiej osoby... Ale co druga rodzina w Polsce ma problem z zebraniem wystarczającej kwoty na zrealizowanie godnego pochówku członka rodziny.
W Radomiu prokuratura wniosła skargę przeciwko miejskiej uchwale, która wprowadzała opłaty dla właścicieli grobów. Prokurator nawiązuje do wcześniejszego postanowienia sądów administracyjnych, które wcześniej już kwestionowały regulacje dotyczące cmentarzy w Polsce.
Podniesienie kwoty do 7 tys. zł i jej fakultatywny wzrost po corocznej weryfikacji cen realnych wybranych usług pogrzebowych zamiast waloryzacji - to zakłada najnowsza wersja projektu MRPiPS w sprawie zasiłku pogrzebowego. Ministerstwo Finansów zaapelowało w tej sprawie o ustalenie stałej kwoty.
Od maja 2024 r. trwają prace nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która zakłada m.in. zwiększenie zasiłku pogrzebowego, a także usystematyzowanie zasad przyznawania zasiłku celowego z pomocy społecznej na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem.
Polska Izba Branży Pogrzebowej zaniepokojona jest notorycznym opóźnianiem wejścia w życie nowych przepisów umożliwiających podniesienie kwoty zasiłku pogrzebowego. W ten sposób Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej odnosi się do propozycji przepisów na ten temat, jakie znalazły się w opublikowanym właśnie projekcie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych ustaw, w tym o zasiłku pogrzebowym. – Sygnalizowaliśmy już wcześniej konieczność jak najszybszego podniesienia kwoty tego zasiłku tak, aby uniknąć stawiania najbliższych osób zmarłych przed koniecznością zaciągania np. kredytów na organizacje pochówku swoich najbliższych, co – zwłaszcza w ostatnim czasie – stało się wręcz nagminne – przypomina Robert Czyżak.
Rząd pokazał kolejną wersję projektu zmian w zasiłku pogrzebowym, czym rozwścieczył branżę. Zamiast automatycznej waloryzacji, kwota zasiłku miałaby być co roku weryfikowana. Zmiany mogłyby wejść w życie dopiero od 2026 r., co oznacza, że jeszcze przez rok zapomoga będzie na dotychczasowym poziomie. Zakłady pogrzebowe wskazują, że koszty pochówków już są tak wysokie, że ludzie muszą zaciągać kredyty, by pochować bliską osobę.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. rusza nabór wniosków o tzw. rentę wdowią, która umożliwi owdowiałym seniorkom i seniorom pobieranie jednocześnie swojego świadczenia emerytalno-rentowego i renty rodzinnej (która stanowi część emerytury lub renty po zmarłym mężu lub żonie). W zależności od wybranej konfiguracji – będzie to 15% własnego świadczenia i 100% renty rodzinnej lub 15% renty rodzinnej i 100% własnego świadczenia. Niektórzy owdowiali Polacy, mogą jednak już dzisiaj liczyć na dużo wyższe świadczenia – sięgające nawet 60% emerytury lub renty zmarłego współmałżonka lub współmałżonki
Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak odniósł się do rządowej zapowiedzi powołania tzw. "Superurzędu" do walki z szarą strefą. Urząd ten ma prowadzić m.in. większą liczbę kontroli przedsiębiorstw. Czyżak przypomniał, że wielokrotnie Izba wnioskowała o wzmożenie kontroli w firmach z branży pogrzebowej. Wielokrotnie wnioskowaliśmy o wzmożenie kontroli w firmach naszego sektora niezatrudniających u siebie osób w oparciu o żadną z legalnych form – powiedział