Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował publikację "O czym pamiętać po stracie bliskiej osoby", gdzie wyjaśnia, jak w tej sytuacji uporządkować kwestie prawne i urzędowe. Formalności po zmarłym obejmują m.in. zamknięcie kont bankowych, umów i zobowiązań finansowych.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich informuje – w Ministerstwie Zdrowia obecnie trwają prace legislacyjne w celu opracowania projektu w zakresie stwierdzania zgonów i wystawiania kart zgonu, w tym elektronicznej karty zgonu, oraz powołania instytucji koronera.
Od kilku lat obserwujemy pojawianie się nowych podmiotów w branży pogrzebowej, które przenoszą część usług z trybu offline do online. Na tle tej transformacji wyróżnia się serwis „Świętej Pamięci” — platforma oferująca nekrologi online, sekcję poradników oraz zupełnie nową usługę na polskim rynku: dedykowaną platformę zakupową dla branży pogrzebowej, o której dowiadujemy się jako pierwsi!
7 września 2024 zapraszamy Państwa do Warszawy na bezpłatne szkolenie BHP dla branży świadczącej usługi pogrzebowe. Tego dnia zapraszamy Państwa także na prelekcję poświęconą „Zarządzaniem stratą w erze cyfrowej”, podczas której dowiemy się „Jak domy pogrzebowe mogą rozwijać się online”.
Pojawiają się niepokojące sygnały dotyczące odejścia od podniesienia kwoty zasiłku pogrzebowego. Polska Izba Branży Pogrzebowej, która należy do Federacji Przedsiębiorców Polskich, jest zaniepokojona samymi doniesieniami o takim pomyśle.
18 maja w Warszawie odbyło się spotkanie członków Polskiej Izby Branży Pogrzebowej z Panią Katarzyną Łażewską - Hrycko Głównym Inspektorem Pracy oraz Panią Izabela Waga, Wicedyrektorem Departamentu Nadzoru i Kontroli w Głównym Inspektoracie Pracy.
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konferencji "Problematyka branży funeralnej przed wejście w życie nowej ustawy pogrzebowej", która odbędzie się 18 maja 2024 roku w Warszawie.
W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi ograniczania swobody świadczenia usług pogrzebowych na terenie cmentarzy, przypominamy Państwu o poradniku, przygotowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym zawarty jest opis rynku usług cmentarnych i pogrzebowych, przykłady niedozwolonych praktyk na podstawie orzecznictwa urzędu i sądów, a także porady, jak postępować zgodnie z prawem.
Polska Izba Branży Pogrzebowej ma nadzieję, że obecny rząd powróci wkrótce do prac nad nowelizacją wszystkich aktów prawnych, jakie składają się na tzw. Prawo Pogrzebowe. Regulujące ten segment usług przepisy są – zdaniem przedstawicieli branży funeralnej – przestarzałe, a gotowy projekt ich zmian gotowy był już rok temu, tylko, że pozostał w rządowej „zamrażarce”. Izba odnosi się z satysfakcją i nadzieją do sugestii, jakie – w specjalnej korespondencji – otrzymała od jednego z wiceszefów resortu spraw wewnętrznych i administracji. Stwierdził on bowiem m.in., że „tworzenie nowych regulacji dla tej wrażliwej, a jednocześnie dotykającej każdego, dziedziny wymaga dyskusji fachowców reprezentujących rozliczne dyscypliny, zarówno teoretyków, jak i praktyków branży”.
Polska Izba Branży Pogrzebowej, jako jedyna izba branżowa w Polsce zrzeszająca i reprezentująca przedsiębiorstwa funeralne, która miała być głównym patronem branżowym kwietniowego Omega Funeral Forum w Poznaniu, sprzeciwia się złamaniu ustalenia przez odpowiedzialną za kwestie techniczne przy organizacji tej imprezy grupę projektową i całkowicie odmawia udziału w tym wydarzeniu – także angażując tam swoich panelistów, tym samym wstrzymując się od autoryzowania go swoją marką.