Polska Izba Branży Pogrzebowej

Prace nad zmianami w prawie pogrzebowym

Poniedziałek, 05 lut 2024 09:47

Obecnie trwają prace legislacyjne nad nową formułą pracy Komitetu Sterującego do spraw Projektu Cyfryzacja Miejsc Pamięci kierującego tworzeniem nowego prawa pogrzebowego - poinformował nas Pan Wiesław Leśniakiewicz Podsekretarz Stanu.

Prace nad zmianami w prawie pogrzebowym

Prezentujemy dziś Państwu pismo, które otrzymaliśmy od Pana Wiesława Leśniakiewicza Podsekretarza Stanu, w odpowiedzi na zaproszenie na nasze spotkanie branżowe podczas którego rozmawialiśmy m.in. na temat projektu nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

 

Projekt nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych zapewnia trzy podstawowe zmiany:

- poprawę bezpieczeństwa sanitarnego i ochrony środowiska,

- uporządkuje kwestie dokumentowania zgonu, chowania i spopielania zwłok,

- podniesienie jakość usług i przyczyni się do zmniejszenia szarej strefy w branży pogrzebowej.

 

Niezależnie do wprowadzenia zupełnie nowych rozwiązań, nowa ustawa będzie zgodna z obecnie obowiązującymi zasadami tworzenia przepisów. Dzięki spójności terminologicznej będzie także łatwiejsza do stosowania i usunie wiele wątpliwości interpretacyjnych. Przykładowo, doprecyzowana definicja cmentarza rozwieje wątpliwości, że chodzi także o cmentarz, na którym nie dokonuje się już pochówków.

 

 

Pełny tekst Projektu Nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych dostępny w zakładce Prawo.

 

Więcej o projekcie nowej ustawy tutaj.

 

Galeria Zdjęć

Polecamy

eMOCja Fundacja Medycyny Prenatarnej Flotex Federacja Przedsiębiorców Polskich Ikars GB Toyota Okęcie Omega Forum Grupa MTP Magazyn Omega Życie Warte Jest Rozmowy MB Motors