Zmiany w przepisach pogrzebowych. Ma być mniej formalności

żródło: tvp poznań
autorzy: Piotr Chudziński/Jakub Ptak
link do artykułu: https://poznan.tvp.pl/57283544/zmiany-w-przepisach-pogrzebowych-ma-byc-mniej-formalnosci

Uregulowanie działania domów pogrzebowych i krematoriów, wprowadzenie e-karty zgonu czy instytucji koronera – to tylko część zmian, jakie rząd proponuje branży pogrzebowej. Jej przedstawiciele zgodnie przyznają, że zmiany są potrzebne.

Pogrzeb to dla bliskich zmarłego zawsze niełatwe doświadczenie. Zanim dojdzie do uroczystości, rodzina musi zmierzyć się z wieloma formalnościami. Ma się to niebawem zmienić, by zaoszczęzić bliskim dodatkowego stresu. Jedną z propozycji jest wprowadzenie elektronicznej karty zgonu.

Myślimy, że elektronizacja, którą zakłada projekt nowego prawa pogrzebowego, wprowadzi ułatwienie dla wszystkich rodzin i zdejmie z nich wiele przykrych, strasznie czasochłonnych obowiązków
– mówi Grzegorz Lang z Federacji Polskich Przedsiębiorców.

Zmienić ma się również procedura wystawiania karty zgonu, bez której nie można zabrać zwłok z miejsca śmierci. Do tej pory taki dokument wystawiał lekarz, teraz będzie mógł to zrobić koroner. To nowa, nieznana do tej pory w Polsce instytucja.
Koronera będzie można poinformować o takiej sprawie przez telefon. To będzie ogólnodostępny numer jak do straży lub na pogotowie. Koroner przyjedzie i wystawi taką kartę lub zezwoli na odebranie zwłok
– tłumaczy Jerzy Jarosz, przedsiębiorca pogrzebowy z Głogowa.

Przedsiębiorcy nie mają wątpliwości – nowe prawo pogrzebowe jest potrzebne, bo stare pochodzi jeszcze z lat 50. Jest to szczególnie widoczne w przepisach dotyczących kremacji czy stanu zatrudnienia. Na około 4 tysięcy firm pogrzebowych działających w Polsce aż 3/4 to firmy jednoosobowe. Część z nich nie posiada też odpowiedniego zaplecza do wykonywania tego typu usług.

Stąd się bierze przechowywanie zwłok w przygodnych miesjcach, takich jak chłodniejsze garaże. W niektórych mniejszych miejscowościach dochodzi nawet do tego, że ciała przetrzymywane są w stodołach. To się dzieje w Polsce, nie w jakimś niecywilzowanym państwie – podkreśla Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Przedsiębiorców Branży Pogrzebowej.

Nowe prawo ma gwarantować odpowiedni poziom usług pogrzebowych. Zostaną też uporządkowane sprawy związane z kremacją. Nowelizacja Ustawy prawo pogrzebowe ma być gotowa w połowie przyszłego roku.

Previous Post
Next Post