Rosnące ceny na cmentarzach

Wzrost cen za materiały budowlane takie jak beton czy stal jest główną przyczyną wzrostu kwot za wykonanie konstrukcji piwniczek przeznaczonych do pochówku osób zmarłych na cmentarzach w Polsce.

Wzrastają także sumy za wykupienie zwykłego miejsca w poszczególnych nekropoliach. Wciąż rosnący i trudny do zatrzymania wskaźnik inflacji w Polsce jest przyczyną niekorzystnych dla rodzin zmarłych okoliczności finansowych dotyczących pochówków. Przykładowo w 2018 roku za piwniczkę na dwie trumny płacono średnio 1500, 00 zł – dziś kosztuje ona około 2100, 00 zł. Piwniczna na cztery trumny kosztowała dawniej około 2500, 00 zł a dziś potrafi kosztować nawet 3200, 00 zł. Do kwoty często należy doliczyć także 8% podatku VAT, lecz to nadal nie koniec.

Pozwolenie na pobudowanie pomnika na części naziemnej u administratora cmentarzy komunalnych także drożeje a jest to jedynie sam dokument. Według posiadanych przez Polską Izbę Branży Pogrzebowej informacji ceny wykonania pomnika u samych kamieniarzy wzrosły średnio o 30 – 40 procent.

Dochodzi zatem do anomalii w których poprzez nagły wzrost cen na rynku rodzin zmarłych zwyczajnie nie stać na organizację usługi pogrzebowej od A do Z. Osoby takie coraz częściej są zmuszone szukać pomocy w pożyczkach okazjonalnych, które jak wiadomo często są obciążone wysokim, wciąż rosnącym oprocentowaniem. Skutki utraty bliskiej osoby są więc odczuwalne jeszcze na długo po zamknięciu okresu żałoby.

Previous Post
Next Post