Polska Izba Branży Pogrzebowej

Obowiązki zarządcy cmentarzy w świetle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

Piątek, 17 lut 2023 10:39

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi ograniczania swobody świadczenia usług pogrzebowych na terenie cmentarzy, przypominamy Państwu o poradniku, przygotowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym zawarty jest opis rynku usług cmentarnych i pogrzebowych, przykłady niedozwolonych praktyk na podstawie orzecznictwa urzędu i sądów, a także porady, jak postępować zgodnie z prawem.

Obowiązki zarządcy cmentarzy w świetle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

„Przygotowany przez urząd poradnik porusza problematykę związaną z ograniczaniem swobody świadczenia usług pogrzebowych na terenie cmentarzy. Jego zadaniem jest wyjaśnienie stanowiska Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie stosowania prawa konkurencji w stosunku do podmiotów będących zarządcami na cmentarzach wyznaniowych i komunalnych. Potrzeba zwięzłego przedstawienia komentarza wynika z obserwowanych wątpliwości natury prawnej pojawiających się w życiu codziennym.
Od 2000 r. Prezes UOKiK wydał ponad 100 decyzji stwierdzających naruszenia prawa konkurencji w sprawach związanych z chowaniem zmarłych. Przyczyną tych naruszeń były prawdopodobnie liczne źródła prawne mające zastosowanie w tych kwestiach”.

 

Źródło: Świadczenie usług cmentarnych i pogrzebowych. Obowiązki zarządcy cmentarzy w świetle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, Piotr Adamczewski

 

Materiał dostępny do pobrania tutaj

 

Polecamy

Balsamista Flotex Federacja Przedsiębiorców Polskich Ikars GB Toyota Okęcie Omega Forum Grupa MTP Magazyn Omega Życie Warte Jest Rozmowy MB Motors