„Rzecznik Praw Obywatelskich po raz kolejny prosi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o informacje o stanie prac legislacyjnych projektu ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Nawiązując do wystąpienia z 3 lutego 2021 r. zastępca RPO Stanisław Trociuk przesłał MZ ponaglenie w sprawie. - Pomimo postulowanego od lat przez Rzecznika systemowego uregulowania problemu stwierdzania zgonu, pozostaje on wciąż aktualny, a obecnie obowiązujące anachroniczne regulacje nadal nie zostały zmienione – napisał.
Jak czytamy w odpowiedzi na pismo Rzecznika, projekt ustawy wdrażającej m.in. funkcję koronera oraz elektroniczne karty zgonu do polskiego prawa został wpisany do listy projektów, którym rząd nada bieg w II kwartale 2025 roku”.
Źródło: www.bip.brpo.gov.pl
Przypominamy, że Polska Izba Branży Pogrzebowej od lat walczy o wprowadzenie zmian w obowiązującym prawie pogrzebowym, a w projekcie nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych znalazły się także zapisy regulujące powyższe kwestie. Brak tej regulacja obecnie powoduje liczne problemy, np. konieczność bardzo długiego oczekiwania na odpowiedniego lekarza np. na miejscu wypadku lub znalezienia zwłok.
Proponowane nowe przepisy jednoznacznie wskazałyby podmioty odpowiedzialne za poszczególne czynności związane ze stwierdzaniem i dokumentowaniem zgonów. Obecnie brak tych przepisów powoduje także spory związane z finansowaniem czynności stwierdzenia zgonu. Przepisy bowiem nie określają jasno, kto te czynności ma finansować. Nowa ustawa przesadzi, że działalność koronera będzie finansowana z budżetu państwa.
Dziś procedura rejestracji zgonu odbywa się na papierze, co jest czasochłonne i uciążliwe. Zgodnie z projektem wprowadzona zostanie elektroniczna karta zgonu oraz elektroniczna karta urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskanie odpowiednich dokumentów będzie szybsze i łatwiejsze, co zaoszczędzi nadmiernych wysiłków osobom bliskim zmarłemu.
Nowe przepisy umożliwią organom państwowym uzyskanie pełnej i wiarygodnej informacji na temat przyczyn zgonów – także w sposób zdecydowanie szybszy niż obecnie i przy optymalnym wykorzystaniu istniejących państwowych zasobów informacji.
Cały komunikat RPO dostępny tutaj.