Polska Izba Branży Pogrzebowej

Obowiązki zarządcy cmentarzy w świetle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

Poniedziałek, 22 kwi 2024 10:11

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi ograniczania swobody świadczenia usług pogrzebowych na terenie cmentarzy, przypominamy Państwu o poradniku, przygotowanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w którym zawarty jest opis rynku usług cmentarnych i pogrzebowych, przykłady niedozwolonych praktyk na podstawie orzecznictwa urzędu i sądów, a także porady, jak postępować zgodnie z prawem.

Obowiązki zarządcy cmentarzy w świetle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

„Przygotowany przez urząd poradnik porusza problematykę związaną z ograniczaniem swobody świadczenia usług pogrzebowych na terenie cmentarzy. Jego zadaniem jest wyjaśnienie stanowiska Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zakresie stosowania prawa konkurencji w stosunku do podmiotów będących zarządcami na cmentarzach wyznaniowych i komunalnych. Potrzeba zwięzłego przedstawienia komentarza wynika z obserwowanych wątpliwości natury prawnej pojawiających się w życiu codziennym.
Od 2000 r. Prezes UOKiK wydał ponad 100 decyzji stwierdzających naruszenia prawa konkurencji w sprawach związanych z chowaniem zmarłych. Przyczyną tych naruszeń były prawdopodobnie liczne źródła prawne mające zastosowanie w tych kwestiach”.

 

Źródło: Świadczenie usług cmentarnych i pogrzebowych. Obowiązki zarządcy cmentarzy w świetle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, Piotr Adamczewski

 

Materiał dostępny do pobrania tutaj

 

Galeria Zdjęć

Polecamy

eMOCja Fundacja Medycyny Prenatarnej Flotex Federacja Przedsiębiorców Polskich Ikars GB Toyota Okęcie Grupa MTP Magazyn Omega Życie Warte Jest Rozmowy MB Motors